Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZÁMEK LEDNICE

28. 7. 2007
Zámek Lednice

Obrazek

Byli jsme navštívit zámek Lednice kvůli velkému množství hnízdišť Volavek popelavých a Kvakoušů nočních. Obrazek

Procházíme zámeckým parkem až k Růžovému rybníku, kde se pozastavujeme, abychom se podívali na Volavky, které nad námi prolétly a mířily směrem k Minaretu .Vyskytuje se zde  Strakapoud velký ,   Lyska černá, Potápka roháč, Labuť velká,Ledňáček říční, Rákosník velký,Brhlík lesní,Kormorán Velký a Čáp bílý. Areál obsahuje mnohačetné  ostrůvky, které jsou volně přístupná, až na dva kde je zákaz vstupu z důvodu hnízdění (vyznačená na obr2).
(1) Minaret, (2)hnízdiště Kvakoušů a Volavek, (3)hnízdo Čápa, (4)hnízda Potápky roháče a Ledňáčka říčního, (5)Akvadukt, (6) rákosí-Rákosník velký, (7)Růžový rybník, (8)přístaviště, (9) branka do areálu, (10) tato tabule:-)

Obrazek

Téměř všude vedou cestičky pro návštěvníky, ale nikde není psáno, že nemůžete odbočit z cesty.Ta je lemovaná nádhernými, kroucenými borovicemi, které dosahují uctyhodného věku, ale nejsou to jen borovice, jsou to i břízy, duby,buky, obrovské smrky, které se tyčí do několika desítek metrů.Na této fotografii vidíte poměr(to dole jsem já).A takovýchto stromů je všude kolem spousta.Už se těším až tam pojedu příští rok na jaře zase fotit, tentokrát tam budu celý den a budu věnovat pozornost i právě těmto velikánům.


Obrazek

A tady další, už starý a strouchnivělý strom, který teď slouží jako jídelna Strakapoudům a jiným.Po této cestě jsme šli, abychom jsme se dostali k ostrůvkům, ale bohužel to nebyla správná volba a my jsme se dostaly leda do pr****, ééé teda do slepé uličky.Takže jsme se zase vratíli odkud jsme přišli.Je sice pravda, že je tam krásná příroda, ale taky dost velká tma,a ani se skvělou světelností objektivu příliš neuspějete, řešení je v použití externího blesku, který samozřejmě nemám.Na mapce(obr2) je to odbočení vpravo hned před přístavem a pokračuje až k soutoku s Dyjí.Obrazek Pokračujeme tedy směrem k Minaretu a dostáváme se k blízkosti čapího hnízda na jednom ze zavřených ostrůvků.Všude kolem nás jsou poskakující Brhlíci a neuvěřitelně drzí Drozdové.O kousek dál je už slíbené hnízdiště Volavek a Kvakoušů (podrobnosti jsou na tabuly u Minaretu) Obrazek

Stačilo jen chvíli pozorovat protější ostrov a hejna Kavakoušů se začali slétávat.Bylo jich velké množství a jejich typické ´´kvákání´´bylo slyšet na velké vzdálenosti.Na fotce je samec,


který je na hřbetě zbarven do modra, křídla šedá jinak zbytek těla bílý. Oproti tomu samice je téměř celá hnědá a nijak výrazná.Netrvalo dlouho a přilétla i Volavka popelavá.Nemusel jsem nic, nemusel jsem se maskovat, prostě jen stačilo si

Obrazek sednout ke stromu opřít se a čekat. Měl jsem všechno jako na dlani.Bylo vidět, že ptáci jsou na lidi celkem zvyklí, protože opravdu jaké koliv maskování nebylo vůbec potřeba. Chtěl jsem se trochu přiblížit, ale bohužel ostrůvek byl odříznutý, vedla k němu jedna lávka, která byla zavřená a tak zbývala jen jedna cesta a to vodou. V autě jsem měl brody, ale použít je jsem se neodhodlal.Nevěděl jsem jaká je tam hloubka, jestli tam není bahno až po pás. Možná by bylo možné použití zamaskovaného voru(něco na princip fotovoru od R.S.), ale takové věci bohužel zatim nemám.

No a nakonec jsem zahlédl Čápa, vlastně ani tak nezahlédl jako zaslechl klapání zobáku. Obrazek

Pak se naskytla šance nafotit Lysku černou, tak jsem začal s plížením(ptáci v takovém prostředí jsou téměř zvyklí na lidi, takže jsem se ani nemusel maskovat, ale dostat se příliš blízko znamenalo jistý únik).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na závěr bych chtěl jen doporučit návštěvu Lednice.myslím, že asi víte proč.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář